Toplum

Hamilik Okulu Vakfı – 17.04.2018 PMK Buluşması

Bu hafta, EKOTEK yıllarından bu yana yaptığımız seminerlerle ve etkinliklerle bağımızı hiç koparmadığımız Hamilik Okulu vakfında Pazarlama Meslek Komisyonu (PMK) ile birlikteydik. Ama bu sefer Pazarlama Meslek Komisyonu’nun yürüttüğü genel çerçeveden biraz daha farklı bir gündemimiz vardı: Dijital Dönüşüm ve İnsan.

Dijital dönüşüm deyince ne geliyor aklımıza? Hayatlarımızda gerçekten bir dönüşümün etkilerini hissediyor muyuz? Çevremizde dijital neler var? Ya da başka bir ifadeyle asla dijitalleşemez diyebileceğimiz bir şey var mı? PMK’daki sohbetimiz bu soruların cevaplarını tartışarak başladı.

Dijital Dönüşüm seminerimizden bir kesit:

“…Geçmişteki devrimlere bakacak olursak dijitalleşmeyi ne ile kıyaslayabiliriz? Amerika’nın Bağımsızlığı veya Fransız İhtilali mi? Hayır! Bunlar biraz hafif kalıyor. Bahsettiğimiz dönüşüm Yazının İcadı veya Neolitik Devrimle karşılaştırılabilir. Neolitik Devrimden önce asırlar boyu avcı-toplayıcı olarak yaşamlarını sürdüren insanlar, bitkilerin ve hayvanların ehlileştirilmesiyle yerleşik hayata geçmeye başladılar. Bunun sonucu olarak da topraklarını koruma amacıyla duvarlar inşa ettiler ve hatta savaşlar boyut değiştirdi. Kısacası, insan hayatı tamamen değişti.

Biraz daha yakına gelelim… “Sanayi Devrimi” diye aslında yanlış adlandırdığımız “Enerji Devrimi”… Önceleri insan ve hayvanların kaslarıyla faaliyetlerimizi gerçekleştirirken buhar enerjisini kullanılabilir hale geldikten, enerji dönüşümü ile ilgili yetkinlikler edinmeye başladıktan sonra bugünkü “Sanayi Devrimi” mümkün oldu ve dolayısıyla iş modelleri, istihdam tipleri, ‘mesai’ kavramı çıktı ortaya. 

Bu örnekler, insanların o zamana kadar yaşadıkları şartları tümüyle değiştiren, yepyeni değerlerle yepyeni bir dünya kuran şeylerdi. İşte Dijital Dönüşüm de böyle bir şey… Dijital Dönüşüm, belki de bundan 20-30 yıl sonra bugünkü yaşadığımız şartları tanıyamayacağımız şekilde şartların oluştuğu bir dünya getirecek. Bundan dolayı, geçmişin verileriyle yarının dünyasında yerimiz olması çok zor diyebiliriz…”

Buluşmamıza daha sonra Dijital Dönüşüm farkındalığını pekiştirmek için 20-30 yıl geriye giderek müzik dinleme, kitap okuma, sohbet etme ve hatta aile içi ilişkilerin bile aslında ne kadar dijitalleştiğinin örnekleriyle devam ettik.

Ayrıca Dijital Dönüşüm ve İnsan ekibi olarak kurduğumuz platformun amaç ve hedeflerini açıklayıp “Konuk Üretici Ol” davetimizi yineledik. Dileğimiz, sayıları giderek artan üreticilerimizle insanlık için çok kritik bir konu olarak gördüğümüz Dijital Dönüşüme yönelik fikirler üreterek zengin, Türkçe içerikler sağlayabilmek…

Son olarak yazarı sitemizin kurucusu Mustafa Acungil olan “24 Soruda Dijital Dönüşüm” kitabının Hamilik Okulu özel basımından hediye ettikten sonra kitabın içeriği hakkında söyleşi yaptık. Hamilik Okulu Vakfı – Pazarlama Meslek Komisyonu’ndaki bu verimli buluşmamız, kitabın sonunda yer alan “Benden Size 24 Soru” bölümündeki sorular üzerinde durduktan sonra son buldu.

Katılımcılara, emeği geçenlere, vesile olanlara çok teşekkür ederiz. Umarız ki, naçizane gelecek ile ilgili bir nebze olsun farkındalık oluşturup toprağa bir tohum da biz düşürebilmişizdir.

23 Nisan’da Hamilik Okulu’nda gerçekleşecek bir sonraki buluşmamızda görüşmek üzere.

%d blogcu bunu beğendi: