Toplum

Dijital Dönüşüm ve Işınlama

Işınlama mümkün mü? Bazen keşfettiğimiz şeylerin aslında ne anlama geldiklerini de ayrıca keşfetmemiz ve bazen de tekrar ve tekrar bu yeniden keşifleri yapmamız gerekiyor. Dijital dönüşümle ilgili farkındalık seminerlerini yaparken böyle bir keşif anı yaşadım ben de. Dijitalin ne olduğunu tanımlamanın alternatifleri üzerinde konuşurken, bir anda ışınlamayı çoktan keşfettiğimizi anladım.

Aslında insanlar ışınlamayı binlerce yıl önce keşfettiler. Işık üzerinden haberleşmeye dayalı sistemlerimiz binlerce yıldır ‘basit birtakım haberleri’ ışınlamamızı sağlıyor. Birbirlerini gören tepe ve zirvelerde yakılmaya hazır tutulan büyük ateşlerden oluşan zincirler, tarihte işgal ya da saldırı haberlerini ‘ışınlamak’ için kullanılmış.

Dijital dönüşümle birlikte ışınladığımız şeyleri çok artırdık. Ben de tanım olarak dedim ki, “ışınlama imkanımız olan şeyler dijitaldir”. Artık insanların seslerini ışınlayabiliyoruz. İnsanların görüntülerini ışınlayabiliyoruz. İnsanların performanslarını, kararlarını, işlerini ışınlayabiliyoruz. İnsan eserlerinin çok büyük bir kısmını ışınlayabiliyoruz. Mail atabilmemiz, bulut üzerinden eş zamanlı aynı dosya üzerinde çalışabilmemiz, dünyanın bir ucundaki insanla çevrimiçi sohbet yapabilmemiz o kadar alışılmış uygulamalar ki, bunların ışınlama olduğunu fark etmiyoruz bile.

Işınlama örnekleri

Bazı yapılmakta olan ya da yapılabilecek uygulamaları düşünelim:

  • Bölüm sekreterinden tüm ofis çok memnundur. 10 yıldır bölümde çalışan Ayşe Yılmaz, işleri, işleyişi çok iyi bilip yönetmektedir. Ama eşinin iş durumundan dolayı Ankara’ya taşınması gerekir. Şirket bu değerli çalışandan vazgeçmek yerine onu sabahları İstanbul’a, akşamları Ankara’ya ışınlamaya karar verir. Ofiste masasının koltuk tarafına bir büyük ekran konur. Ayşe de kendi evinde kamera sistemi ve çalışma masasını ayarlar. Sabah mesai başlarken yerine geçer ve İstanbul’daki ekranda belirip masasına gelip giden insanlarla ‘yüz yüze’ konuşarak ve bunun haricinde de eposta ve diğer uygulamalar üzerinden işlerini gerçekleştirir.
  • Gönüllü bir organizasyon, insanların yönetim toplantıları için bir araya gelmekte yaşadıkları giderek artan yoğunluk, trafik gibi zorluklardan dolayı dağılmak üzeredir. Son çare video konferans uygulamalarını incelemeye karar verirler. Şaşkınlıkla, hiçbir ödeme yapmadan ve sadece cep telefonlarını kullanarak toplantılarını ‘dijital’ olarak gerçekleştirebileceklerini görürler. Hem trafikten kurtularak hem de daha esnek zamanlara planlayabildikleri için çok büyük bir fayda sağlayarak hayatlarını dönüştürmüş olurlar. Yaklaşık on kişilik bir toplantı için kişi başı ortalama iki saat trafikte geçirilecek zaman düşünülünce, her toplantı için 20 saatlik bir süreyi kazandıklarına ve üstelik bu sürede geçirecekleri trafik badire ve sorunlarından da kurtulacaklarına hala inanamamaktadırlar. Ortak yorumları şöyledir: “Şimdiye kadar aklımız neredeydi.”
  • Saliha Teyze, Amerika’daki torununun hasretiyle yanıp tutuşmaktadır. Dile kolay biricik torununu nerdeyse bir tam gündür görmemektedir. Dayanamaz artık, çıkarır telefonunu görüntülü aramayı başlatır.

Sizce de ışınlamayı çoktan keşfetmemiş miyiz?

 

%d blogcu bunu beğendi: