Toplum

Feedly : Dijital İçerik Takip Uygulaması

Feedly

Günümüzde yüzlerce hatta binlerce blog ve platform her gün yeni içerikler üretiyor. Bu içerikleri takip etmek de gitgide zorlaşıyor. Bu uğraşı sürdürülebilir kılmak için hayatımızı basitleştiren birçok uygulama ortaya çıkmaya başladı. Bu yazıda faydalı olabileceği düşüncesi ile sizlere onlardan bir tanesi olan Feedly(link) uygulamasını tanıtmak istedim.

Feedly ile dijital içerikleri ilgi alanlarımıza göre kategorize etmek, yazıları kaydedip daha sonra okuyabilmek ve her web sitesinin farklı farklı arayüzleri ile uğraşmadan tek bir uygulamadan bütün bu okumaları yapabilmek mümkün. Dijital içerik takip uygulaması Feedly ile daha çok okuyup, ilgi alanlarınıza hitap eden içerikleri daha kolay ve yakından takip edebileceksiniz. Gelin hep birlikte Feedly nedir, nasıl kullanılır bunları adım adım öğrenelim.

Feedly uygulamasına web tarayıcınızdan veya akıllı cihazlarınıza(google play veya app store) uygulama olarak yükleyerek erişebilirsiniz. Ücretsiz ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması bu uygulamanın en büyük avantajlarındandır. Bu yazıda iPhone üzerinden sizlere Feedly uygulamasının nasıl kullanıldığını açıklayacağım.

1.Kurulum ve Hesap Oluşturma

Feedly

1.App store üzerinden Feedly olarak aratıp uygulamayı cihazımıza indiriyoruz.(Ben indirdiğim için ‘Open’ sekmesi gözükmektedir. Sizlerde eğer cihazınızda yüklü değil ise ‘Get’ olarak yada ‘İndir’ olarak gözükecektir.)

2.Uygulamaya girdiğimizde bizi 2 numaralı ekran karşılıyor. Burada ‘Add your first source’ ya da ‘İlk kaynağını ekle’ butonuna tıklıyoruz.

3.Daha sonra gelen ekrandan nasıl giriş yapacağımızı seçiyoruz. Feedly hesabı açarak giriş yapmanızı tavsiye ederim.

2. Liste Oluşturma ve Blog EklemeFeedly

4. Giriş yaptıktan sonra 4 numaralı ekrana yönlendirilmiş olacaksınız. Bu ekranda arama kısmının altında size çeşitli konularda öneri olarak bloglar sunuluyor. İsterseniz daha sonra oradan da çeşitli akışlar yakalayabilirsiniz. Fakat şimdi biz kendi bildiğimiz web sitesi ve blogları listemize ekleyeceğiz. Bunu yapmak için arama(search) kısmına takip etmek istediğimiz sitenin adresini yazıyoruz.

5. Takip etmek istediğimiz sitenin adresini yazdıktan sonra alt tarafta o siteye ait kategoriler geliyor ve biz ana kategoriyi seçiyoruz.

6. 5 numaralı ekran görüntüsünde yuvarlak içine alınmış kısma tıkladıktan sonra bizi 6 numaralı ekran karşılıyor. Gördüğünüz gibi sitedeki haberler artık ekranımızda. Bu blog veya web sitesini listemize eklemek için yuvarlak içine alınmış(+) butona tıklıyoruz.

 

Feedly

7. Ekleme butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda daha önce bir listemiz olmadığı için bizden yeni bir liste yaratmamız isteniyor. Buraya tıklıyoruz.

8. Listemize bir isim verip oluştur(create) butonuna tıklıyoruz.

9. Gördüğünüz gibi artık Dijital Dönüşüm adında bir listemiz ve bu listemizin altında Dijital Dönüşüm ve İnsan blogu yer alıyor.

 

3.Feedly Özellikler

Feedly

10. Feedly ile bir yazıyı daha sonra okumak üzere kaydedebilir, favorilerimize ekleyebilir ve Twitter’da paylaşabiliriz.

11. Bu yazıyı diğer platformlarda da rahatlıkla paylaşabiliriz.

12. Peki ya ikinci bir blog eklemek istersek ne yapıyoruz? Yine arama kısmına gelip eklemek istediğimiz blogun adresini yazıyor ve alt kategoriyi seçiyoruz. Daha sonra gelecek ekranda 6 numarada yaptığımız gibi ekleme(+) butonuna tıklıyoruz.

feedly

13. Devamında karşımıza bu ekran çıkıyor. Burada gördüğünüz gibi daha önce sahip olmadığımız bir Tech kategorisi mevcut. Aslında bu kategoriyi Feedly öneriyor. Fakat biz daha önce oluşturduğumuz dijital dönüşüm kategorisini seçeceğiz. Bu şekilde farklı listeler oluşturabilir ve bu listelere istediğimiz blogları ekleyerek yazıları, içerikleri çok daha kolay bir şekilde takip edebiliriz.

4.Blog Tavsiyeleri

A) Teknoloji trendleri ve sektörel bilgiler

Sizlerle webde karşılaştığım ve faydalı bulduğum bir kaynak listesini paylaşmak isterim. Bu linke tıklayarak bu listeye ulaşabilir ve Feedly ile bu blogları takibe alabilirsiniz.

B) Veri bilimi ve yapay zeka

Bu alan için aşağıdaki kaynaklar sizler için epeyce faydalı olacaktır;

-Data Science Central

-Dataconomy

-Datafloq

-InsideBigData

-Kaggle Blog

-Simplystatistics

-SmartDataCollective

-StarBridgePartners

-WhatsTheBigData

-DataScience101

Ayrıca web sitemizde paylaşılan faydalı kaynaklardan beğendiklerinizi de bu uygulamaya ekleyebilir ve okumalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Benim de günlük hayatta sıkça kullandığım bu uygulamayı sizlere tavsiye ediyor ve bu uygulamanın sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

Biliyorum ki bizler öğrenmek için sıkça okumalı, okumalı ve okumalıyız. Okumanın kolay yolu olan Feedly ile keyifli okumalar dilerim.

%d blogcu bunu beğendi: