Toplum

İş Modeli Kanvası Nasıl Hazırlanır?

is modeli kanvası

İş modeli kanvası bir iş kurarken, şirketinizde yeni bir birim oluştururken hatta belki günlük yaşantınızda bile plan kurmanıza yardımcı olan bir formattır. Biz şu an iş kurma yolundaymışız gibi iş modeli kanvasını anlamaya çalışalım.

Kanvasın boş hali, ücretsiz içerik sunan https://ciz.io/adresinden edinilebilir.

İş Modeli Kanvası:

  • Müşteri Segmenti
  • Müşteri İlişkileri-
  • Kanallar
  • Değer Önerisi
  • Temel Faaliyetler
  • Temel Kaynaklar
  • Temel Ortaklıklar
  • Maliyet Yapısı
  • Gelir Akışı

alanlarını  bulundurur. Bu alanlar iş modeli oluştururken ele alınması gereken temel hatlar olarak düşünülebilir.

İş modeli kanvasını yukarıdaki linkten ediniyor iseniz kanvas oluşturmakta yeni olan kullanıcılar için her bir alanın nasıl doldurulması gerektiğini gösteren “information” bölmesi de mevcut fakat yine de kısaca bahsedecek olursak:

Müşteri Segmenti: Ürünün/hizmetin kim için olduğunu anlatır. Hedef kitleniz olarak düşünebilirsiz. 

Müşteri İlşkileri:  İlişkiyi nasıl sağladığınız kısmı. Yeni kurulan şirketlerde  e-posta, telefon gibi klasik örneklerin dışına çıkılarak canlı destek, sosyal medya, mobil uygulama gibi alternatifler de düşünülüyor. Siz de hayal gücünüzü istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz. 

Kanallar: Ürünle müşteriyi buluşturabildiğiniz alanlar kanallarınızdır. Satış noktalarınız; marketler, e- ticaret siteleri, mobil uygulamalar… Bu kanallar ürüne göre genişleyebilir ya da daralabilir.

Değer Önerisi: Şirket-müşteri ilişkisinde, müşteri doğrudan ürüne veya hizmete ilgi gösteriyormuş gibi görünüyor ama aslında onu bu alışverişe iten firmanın sunduğu değerdir. Hedef kitlenize seslenen o ince tınıyı yani değeri iyi oturtmanız gerekir. Mesela bir teknoloji şirketiyseniz insanların hayatını şu şu açıdan kolaylaştıran bir teknoloji hizmeti satıyor olabilirsiniz veya rüzgar enerjisi üreten bir firmaysanız ürettiğiniz değer temiz enerji olarak sınıflandırılabilir.

Temel Faaliyetler: Tüm bu üretim ve satış zincirinde yürüttüğünüz faaliyetleri kapsayan kısımdır. Arge, pazarlama, teknik destek, insan kaynakları vb. 

Temel Kaynaklar: Şirketin beslendiği kaynaklardır. Ek bir ürün/hizmet sunmadan işi devam ettirmenizi sağlayan kaynakları düşünebilirsiniz. Canlı, cansız her şey olabilir. Mesela bir terzinin temel kaynağı dikiş makinesi, iplik vb. iken kedi maması üreten bir firmanınki kedilerden başlanarak listelenebilir.

Temel Ortaklıklar: Kabul edelim ki şirketlerde insanlar gibi sosyal varlıklardır ve çoğu zaman işin yürütebilmesi için ortaklıklar gerekir. Örnek verecek olursak kampanyaları yürütmesi için reklam danışmanlığı  yapan firmalar temel ortağınız olabilir. 

Maliyet Yapısı: Maliyet yapısına harcamalarınızı yazabilirsiniz. Çalışan ücreti, ofis giderleri, kampyanyalara giden ücretler… Hepsi maliyetiniz içindedir. 

Gelir Akışı: Finansman bulmadan değişken ücretlendirme seçeneklerine kadar geniş bir alan. Şirketi döndürmek için güçlü gelir akışı yapısı önemlidir. Eğer işletme bilginiz çok kuvvetli değilse ilerleyen safhalarda bu alanda danışmanlık yapan bir firmayla ortaklık kurmanız iyi olabilir. 

Aşağıdaki uzantıdan örnekleri inceleyebilirsiniz.

https://medium.com/ciz-io-s%C3%BCr%C3%BCm-notlar%C4%B1/3-yeni-%C3%B6rnek-kanvas-ekledik-67e6fcad49eb

Dijital Gelecekte Ayakta Kalmak Atölyesi

Grup-1: Elif Muştu, Rüveyda Nur Akkaya, Sümeyra Tunç, Ayşe Yıldız Kırkan

%d blogcu bunu beğendi: