Toplum

Sağlık Sektörünün Geleceği

Son yıllarda yapay zekâ alanındaki gelişmeler hepimizi şaşırtmaya devam ediyor. Birçok uzman özellikle makineleşme ve teknolojideki yeniliklerin yanı sıra bunların hayatımızda meydana getireceği problemlere de odaklanıyor. Öte yandan, bu konularda uzman olmayan kimi vatandaşlara yapay zekanın hayatımızı nasıl etkileyeceği sorulduğunda çoğunun gelişen teknolojinin olumlu yönlerinden çok zararlı yönlerine odaklandığını ve hayatımızın kötüye gideceğine dair yorumlar belirttiklerini görüyoruz. Ki bu endişeler pek çok alan için geçerli olabilir de. Fakat sağlık alanında yapay zeka teknolojilerinin daha çok olumlu etkilerini göreceğimize inanıyorum.

Sağlık ve bilim alanındaki gelişmeler diğer alanlara kıyasla günlük hayatımızda daha az etkiye sahip gibi görünüyor. Aslına bakarsak, en çok etkiye sahip olanlar onlar. Bundan 50 yıl önce gerek sağlık hizmetine olan erişim problemlerinden gerek toplumun yeterince bilinçli olmamasından dolayı insanlar çok ciddi bir rahatsızlıkları olmadıkça doktora veya hastaneye gitmiyorlardı. Sonraları doktor sayısı ve hizmet kalitesi de arttıkça insanlar sağlık hizmetlerinden daha çok yararlanmaya, ufaklı büyüklü tüm hastalıklar için acilleri ziyaret etmeye başladı. Günümüze baktığımızda, özellikle genç kesim olarak çoğumuzun en ufak bir sıkıntıda internetten araştırma yaparak kendi kendimize teşhis koyduğunu ve çare aradığını görüyoruz. Eğer bu yeterli olmuyorsa son çare olarak doktor yolunu tutuyoruz. Bugün için internet kişiyi yanıltabildiğinden bu yöntem teşhis koymak için çok doğru bir yaklaşım  değil.Fakat gelecekte yapay zekanın sağlık sektöründeki gelişimiyle birlikte insanın kendi kendini tedavi edebilme yetkinliğinin artacağı ve sağlık çalışanlarına olan ihtiyacın önemli ölçüde azalacağı öngörülüyor.

GÜNÜMÜZDE SAĞLIK UYGULAMALARI

Zaten halihazırda kullandığımız birçok faydalı sağlık uygulaması mevcut. Fakat bunlar genel olarak hastalıklar ve tedavilerinden ziyade sağlıklı yaşam odaklı. Örneğin “Carrot Fit” uygulaması hedefimize yönelik kalori hesabı yaparak bizlere kişisel önerilerde bulunuyor ve hedefimize ulaşmamız veya ulaşamamamız durumunda bazı ödül ve cezalarla bizleri motive ediyor. Bunun yanında “Argus” ve benzeri uygulamalar ile besinlerin barkodlarını okutarak içeriklerini öğrenebiliyoruz. Ayrıca uyku kalitemizi ve kalp ritmimizi de değerlendirebiliyoruz. Fakat tüm bunlar henüz doktorlara olan ihtiyacı azaltmış değil.

Günümüzde ameliyatlarda tıp dünyasına yardımcı olan pek çok medikal cihaz mevcut ve yeni yöntemler de gelişmeye devam ediyor. Fakat ameliyatlarda kullanılan cihazların da ötesinde, bilim insanlarının sağlık sektörünün geleceği hakkındaki öngörüleri gerçekten heyecan verici. 2030’a kadar yenilikçi hastaneler ve ölçümleme yöntemleri sayesinde vücut ısısı, kalp ritmi, kan basıncı gibi sağlık verilerimizin akıllı sensörler tarafından ölçülebilir olmasının hastanelerdeki sağlık personellerine düşen iş yükünü ciddi ölçüde azaltması bekleniyor. Ayrıca hastaneye gitmeden teşhis konulması da kişilerin cep telefonlarındaki uygulamalar ve sensörler sayesinde kendi sağlık taramalarını yaparak doktorlarına iletmeleriyle mümkün kılınacak.

İLAÇ SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ

İlaç sektörüne gelirsek; çok değil birkaç yıl içerisinde kişiye yönelik ilaç üretimine geçilmesi planlanıyor. Günümüzde doktorlar tarafından reçete edilen ilaçların büyük çoğunluğu ortalama bir hasta profiline yönelik ilaçlar. Bunun sonucu olarak nadir de olsa bazı insanların genetik yapılarıyla ilaçlar arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan problemler ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla kişiye özel ilaç modifikasyonu hayatlar kurtarabilecek düzeyde önemli. Özellikle kanser hastalarına kendi genetik dizilimlerinden yola çıkarak kurgulanan ilaç kombinasyonları ile tedavi uygulanması başarı şansını çok arttırabiliyor. İlaçlarla ilgili edinilebilecek bir başka fayda da kullanımlarını denetlemek noktasında olacaktır. İlaçların düzenli kullanılmaması veya planlanan programın dışına çıkılması durumunda  hastanın dijital cihazlarından doktora  uyarılar gönderilebilir.Bu sayede doktor kullanımdaki sapmayı fark edebilir ve hastanın tedavisini etkili bir şekilde yeniden programlayabilir.

Sağlığımızı yalnız yapay zekanın ellerine bırakabileceğimiz günleri yakın gelecekte görmeyi beklemesek de sağlık sistemlerimizdeki köklü değişiklikler ile doktorlara ve sağlık kuruluşlarına olan ihtiyacın gün be gün azaldığını gözlemliyoruz. Şimdilik en iyisi yapay zeka ve doktorların birlikte sundukları hizmetlerden faydalanmak.

One thought on “Sağlık Sektörünün Geleceği”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: