Toplum

Türkiye’de Dijital Bankacılık

Dijitalleşmenin ülkemizde şu ana kadar belki de en çok etkilendiği sektörlerin başında bankacılık geliyor. Hem sektörün içinden birisi olarak hem de bir dijital bankacılık müşterisi olarak ülkemizdeki dijital bankacılık uygulamalarından bahsedeceğim. Öncelikle dijital bankacılık nedir, onu bir açıklayalım. Daha önce sosyal medya ekibimiz tarafından LinkedIn sayfamızda çok güzel bir şekilde dijital bankacılık şu şekilde tanımlanmıştır:

“Dijital bankacılık, herhangi bir fiziki şubeye bağlı olmadan dijital kanallardan tüm bankacılık işlemlerinin gerçekleştirebileceği yeni bir bankacılık deneyimidir. Kullanıcılar dijital kanallarda hesap işlemleri, para transferi, kredi kartı işlemleri, kredi kullanımı, fatura ve kurum ödemeleri, döviz, fon ve hisse senedi gibi birçok işlemi yapabilir. Bu nedenle banka şubelerinde sıra beklemelerine veya çağrı merkeziyle görüşmelerine gerek kalmaz.”

Bu tanımda kanaatimce kilit mesaj şubesizliktir. Fiziki bir mekana ve belirli mesai saatlerine hapsolmadan müşteri olma aşamasından itibaren tüm süreçleri dijital olarak tasarlayabilmek dijital bankacılığın olmazsa olmazıdır. Ancak bazen dijital bankacılık ile bankacılığın dijitalleşmesi karıştırılabiliyor ki bence bu iki kavramı birbirinden ayıran detaylar var. Dijital bankacılık, az önceki tanımlardan da anlaşılacağı üzere baştan uca bir deneyimdir. Tanımın daha da netleşmesi için pazarlamanın 4P’si üzerinden gidelim. Dijital bankacılık; dijital ürünlerin(product) dijital kanallarla(place) dijital pazarlama yöntemleriyle(promotion) dijitale özel fiyatlarla(price) müşteriye sunulmasıyla mümkündür. Bankacılığın dijitalleşmesi ise genel olarak sadece kanal kısmında yapılan dijitalleşmeler olarak tanımlanabilir. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde daha çok tercih edilen ve uygulanan yöntemin bankacılığın dijitalleşmesi şeklinde olduğunu görmekteyiz, en azından 2019’un başlarındayken vaziyet bu. Dijital bankacılık tarafına bakacak olursak, ülkemizde şu anda aktif olarak 3 adet dijital banka bulunmaktadır. Bunlar QNB Finansbank iştiraki olan Enpara, TEB iştiraki olan Cepteteb ve Kuveyt Türk Katılım Bankası iştiraki olan Senin Bankan. Üçünün de bir müşterisi olarak bu 3 dijital bankanın neleri iyi yapıp nelerde eksik kaldığını bir tablo olarak özetledim:

Tabloda da görüldüğü üzere Enpara hem sektörün ilk örneği hem de lideri olması nedeniyle diğer dijital bankaların bir tık önünde diyebiliriz. Bu üç başarılı örneğin yanında bir de Yapı Kredi Bankası’nın Nuvo adında dijital bankacılık girişimi olmuştu ancak ömrü çok uzun olmadı. Çünkü bankacılığı dijitalleştirerek dijital banka yapmaya çalıştılar ve dolayısıyla yeterince farklılaşamayan ve dijitalleşemeyen Nuvo’yu Yapı Kredi Bankası kapatarak ana markasını dijitalleştirme yolunda devam etti.

Özellikle bireysel bankacılıkta dijital bankacılık konseptinin denenmesi gerektiğini ve örneklerinin artması gerektiğini düşünmekteyim. Özellikle akıllı telefon penetrasyonunun ülkemizdeki hızı, nakitsiz ödeme alışkanlıklarının günbegün artması, regülasyonların gittikçe dijitalleşmeye daha elverişli hale gelmesi gibi dijital bankacılığın gelişmesini sağlayacak altyapı unsurlarının da desteğiyle dijital bankacılıkta 2020’li yıllarda Avrupa’nın sayılı ülkeleri arasına girebilmemiz işten bile değil. Son olarak yazımı sonraki içeriğim olacak olan Türkiye’den çıkma ancak Batı Avrupa’yı hedefleyen dijital bankacılık olan Insha‘ya spoiler vererek bitiriyor, herkese mutlu bir 2019 yılı diliyorum.

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: