Toplum

Bir Okul Hayal Ediyorum!

Bir okul hayal ediyorum… Her toplumun kendi dokularıyla hayat verebileceği, öğrencilerin zihin hazinelerinin emanet bilineceği, doğadan ilham alan ve eşyaya daima saygı duyan bir okul.

Öyle bir okul ki; öğrencisinin, velisinin, yöneticilerinin, hizmetlilerinin ve tabi ki öğretmenlerinin el ele verip eğitimde bilinçli bir şekilde aktif rol aldığı, kendini sürekli yenileyen, teknolojinin güncel olarak ve insanı esas alarak uygulamaya döküldüğü bir yapıdan bahsediyorum.

Bu yazı dizisini de hayalimi sizinle paylaşabilmek, sizlerle yaşatabilmek için kaleme alıyorum.

Dijital dönüşümle birlikte belki de çok yüksek hızlara erişebilecek ve şuanda birçoğumuzun aldığı yıllar süren eğitimin yerine sadece aylar, hatta günler süren bir sistemin geleceğini öngörebiliriz. Hatta kurumların ve öğretmenlerin olmadığı, herkesin kendi kendini çeşitli metotlar ile yetiştireceği de düşünülebilir. Ancak bu durumlarda bile bir ortamın (tahta sıraların veya sıcacık yatağınızın), bir öğreticinin (öğretmenlerin veya çevrimiçi metotların) ve bir öğrenim sisteminin (okul müfredatının veya bireysel yol haritalarının) varlığını sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Benim hayalimdeki eğitim modeli için bu 3 temel unsur, gelişen teknoloji ve imkanlar neticesinde sürekli şekillenebilir veya dönüşebilir ancak ben bu yazılarımda daha çok bugünkü olanaklar dahilinde bir yapı tasarlayıp zihinlerinizde somut bir biçimde canlandırmaya çalışacağım.

Okulumuz, birbiriyle daima etkileşimli olan ve bilhassa ikili olarak bakıldığında sentezlerini daha iyi gözlemleyebileceğimiz 4 sacayağı üzerinde kuruludur. Bunları; “İnsan”, “Teknoloji”, “Tarih ve Kültür” ve “Doğa ve Eşya” olarak sıralayabiliriz.

Birini ana unsur olarak merkeze koymak kaydıyla bu sacayaklarını ikili olarak ele aldığımızda bize anahtar kelimeler sunacaktır. Örneğin, “İnsan” + “Teknoloji” deyince bir anda “Yaratıcı Düşünce” beliriyor zihnimde. “Tarih ve Kültür” + “Teknoloji” deyince “Kaşifler” ve “Doğa ve Eşya” + “Teknoloji” deyince de “Biyomimikri”.

Sizler de bu 4 sacayağından herhangi ikisini alıp kendinize anahtar sözcükler, sentezler üretebilirsiniz. Dikkat edin! Heybenizde biriken bu kavramların her biri aslında dünyadaki eğitim sistemlerinin eksiklerine birer merhem olabilir, hatta hepsini bir araya getirebilirsek hayalini kurduğumuz okulumuzun temelini atmaya başlayabiliriz. Böylece; etkin, özgün, yaratıcı, birleştirici, doğal ve sürdürülebilir öğrenim ortamlarının inşası işten bile sayılmaz.

Unutmayalım! Çocuklar, toplumlar için birer hazinedir. Ve aynı zamanda onlar; gelecekteki dünyamızın, “insanlığın” ve “tüm eşyanın” varoluş mücadelesindeki başkahramanlardır. Bugün onlara sunulacak her değer, bizleri geleceğe taşıyan bir araç ve gelecekteki yolculuğumuz için bir rehber olarak düşünülmelidir.

%d blogcu bunu beğendi: