Toplum

Bilişim Suçu

Bilişim Suçu 

Bilişim suçu internet veya bilişim mecrası üzerinde farklı bir kanaldan işlenmiş suçtur. Bilişim suçlarının en çok görünenleri dijital ortamda yaşanan (özellikle sosyal medya üzerinden) hakaret, küfür bunun yanında kredi kartı sahtekarlıkları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması iken bunlarla da sınırlı kalmayıp her geçen gün yeni versiyonlarla çeşitlenerek artmaktadır.  Bilişim suçu işleyenlerin tespit edilmesi için Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı özel olarak çalışmaktadır.

Bilgisayar yoluyla dolandırıcılığın en önemli alanlarından biri spam veya password ve fishing kelimelerinin birleşiminden oluşan phishing(oltalama) dediğimiz yöntemlerdir.Literatürde Phishing(Oltalama) olarak geçen kavram dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür.  Örnek vermek gerekirse; bankanızdan çok acilen şifrenizi değiştirmeniz gereklidir tarzında bir mail gelebilir. Böyle bir mail gelirse bu mailin dolandırıcılık maili olduğuna %70-80 inanabilirsiniz. Çünkü birincil derecede kullanılan yöntemlerden birisidir. Mail adresindeki link sizi dolandırıcıların hazırladığı siteye yönlendirebilir. Bankanın web sitesine her zaman girdiğiniz gibi yeni bir tarayıcıdan linki yazarak veya Google ile aratarak girdiğinizde de aynı mesajı görüyorsanız bu dolandırıcılık değildir. Dolayısıyla mailin üzerindeki linke basmamaya dikkat edilmelidir.

Casus Yazılım 

Casus Yazılım bilgisayarımıza veya elektronik cihazlarımıza yerleşen, bizim kontrol edemediğimiz, bilgisayar veya diğer cihazlar üzerinden ortamı dinleyebilen, kamerayı açabilen veya bazı datalarımıza erişebilen yazılımlara verilen genel isimdir. Casus yazılımlar çoğunlukla bilgisayarlarımıza başka bir yazılımın parçası halinde ulaşırlar. Örnek vermek gerekirse indirilen bir fotoğraf veya film veya oyun normal gözükmekle birlikte aslında çalışan bir program olabilir ve arka tarafta casus yazılım bilgisayara ulaşır.

Uluslararası bir firmanın yapmış olduğu araştırma sonucunu sizlerle paylaşmak isterim. Araştırmada elde edilen verilere göre günde 156 milyon yemleme e-postası gönderiliyor. Bunlardan 8 milyonu açılıp okunuyor. 800.000 tanesindeki linkler kullanıcılar tarafından tıklanıyor.

Bilgisayara e-posta yoluyla bulaşan virüslerden korunmak için güncel bir anti virüs yazılımı kullanmakta fayda var. Popüler anti-virüs programlarına örnek vermek gerekirse: Norton, Kaspersky, Eset, Bitdefender ve Windows Defender kullanılabilir.Aynı zamanda spam iletileri engellemek için geçici olarak e-posta hizmeti veren servisler bulunmaktadır. Örneğin; getairmail.com, mailinator.com, throwawaymail.com vb.

Kullanıcıyı nesne, nesneyi ise kullanıcı haline getiren teknolojik gelişmeleri bilinçli bir şekilde kullanmak dileğiyle 🙂

%d blogcu bunu beğendi: