Toplum

Dijital Pazarlama Örnekleri – 1

Dijital ürünlerin, markaların, hizmetlerin, girişimlerin doğası gereği pazarlamaları da dijital oluyor haliyle ancak dijital pazarlama günümüzde bunlardan çok daha fazlasını kapsayan bir strateji haline gelmiştir. İnsanların dijital ortamlarda geçirdiği vakit günbegün arttığı için firmalar da müşterilerini yakalayabilmek için vakitlerini, emeklerini ve kaynaklarını bu kanallara yönlendiriyor. Sonuçta herkes yaylaya çıkmışsa şehir merkezinde yapılacak pazarlamayla kaç kişiye dokunabilirsiniz ki?

Dijital pazarlama kapsamı ve teknik altyapısı derya deniz olan bir konu. Bu yazıda ilgimi çekmiş hoşuma gitmiş ağırlıklı Twitter mecrası üzerinde yapılmış bazı dijital pazarlama örneklerinden bahsedeceğim.

TWITTER’IN GÜCÜ

Twitter için günümüz dijital pazarlamasının ana platformu demek yanlış olmaz sanırım. Gerçek zamanlı pazarlamanın (Real time marketing) kalbinin attığı bu platformda gündemde neler olup bitiyorsa markalar da platformun nevi şahsına münhasır diliyle gündeme dahil oluyor. Böylece hem markalarının erişilebilirliğini arttırıyor hem de müşteriyle olan etkileşimini samimi bir biçimde yaparak daha da sevilir bir hale geliyorlar.

Twitter’da etkin bir şekilde dijital pazarlama yapabilmenin altın kuralı gündemi ıskalamamaktan ve yaratıcı içerik oluşturmaktan geçiyor. Geç kalınmış bir tepkinin veya hızlı davranmak için özensizce hazırlanmış bir içeriğin markaların elinde patlaması kuvvetle muhtemel. Bu ikilinin oldukça başarılı bir biçimde uygulandığı örneklere bakalım:

OREO

Oreo ülkemiz pazarına giriş yaparken Twitter’ı oldukça etkili kullanmıştır. Bisküvi pazarında ülkede senelerdir ikamesi, alternatifi ürünler bulunurken ürünüyle böylesine iç içe geçmiş olan bir markanın bu pazara dahil olurken farklı bir şeyler yapması gerekiyordu. Oreo da ikonlaşmış bisküvisini ülkemizin farklı yörelerine has güzelliklerine ortak ederek yeni pazarında müşterilerine onlardan biriymiş gibi dokunmaya çalıştı. Aşağıda bu çalışmanın birkaç örneğini görebilirsiniz.

NETFLIX

Dijital dönüşümün en kanlı canlı örneklerinden birisi olan Netflix, Twitter’ı en başarılı kullanan markalardan birisi. Gerek uluslararası markası gerekse yerelde Netflix Türkiye markası gündemi yakalama konusunda çoğu firmaya ders verecek seviyede bu işi yapmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray futbol takımı Spor Toto Süper Lig’de şampiyonluğunu ilan etmişti. Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim, sezon içinde takımın başına geçmiş ve takımın başına geçtiğini şu tweet ile duyurmuştu:

Takımı şampiyon yapınca Aralık 2017’de Fatih Terim’in attığı bu tweet adeta Mayıs ayında küllerinden doğdu. Gündemde bu konu konuşulurken Netflix Türkiye de gündeme kayıtsız kalmayarak, aşağıdaki tweet’i attı:

Gündemdeki konuyla ürününün özelliğini çok başarılı bir şekilde harmanlayan Netflix, nerdeyse her gündem için başarılı Twitter kullanımını göstermektedir.

DEADPOOL 2

Bir Marvel karakteri olan Deadpool, klasik süper kahramanlardan bambaşka bir yerdedir. 2016’da ilk kez beyaz perdeye çıktığında karakterin çizgi romanlarda alışılagelmiş olan aykırılığı çok daha geniş kitlelere sunulmuştu. Geçtiğimiz günlerde vizyona giren ikinci filminde de bu aykırılığını tekrar hatırlatan süper kahramanımızın filmi için yapılan pazarlama faaliyetleri de elbette kendisi gibi farklı olacaktı. Filmde bir süper kahraman takımı kurmaya çalışan Deadpool, LinkedIn üzerinden bir ilan oluşturarak başvuruları topluyor. Başvuranlar arasında Peter adında hiçbir süper gücü olmayan birisi de yer alıyor. Pazarlama faaliyetleri kapsamında filmin yapımcıları tarafından Peter karakteri için bir LinkedIn ve Twitter hesapları oluşturulmuş. Benim gibi süper kahramanlar ve pazarlama konularına ilgi duyan birisi için bu hamle oldukça gönül fethedici bir iş 🙂

Konunun başında da dediğim gibi dijital pazarlama oldukça geniş bir konu ve gerçekten çok kaliteli içerikler her geçen gün üretilmeye devam ediyor. Şimdilik bu örneklerle 1.kısım olarak yazımı bitiriyor ve zaman içerisinde buradaki örnekleri arttırmayı istiyorum. Görüşmek üzere 🙂

%d blogcu bunu beğendi: