Toplum

Dijital Pazarlama Örnekleri – 2

İlk yazımda bu seride az çok neler bulabileceğinizden bahsetmiştim. O yüzden şimdi direkt konuya giriyorum. İşte son dönemde güzel bulduğum bazı dijital pazarlama örnekleri. İyi okumalar 🙂

#DOLU

Geçen yaz İstanbul’da aniden olağanüstü bir dolu yağışı olmuştu ve insanların özellikle araçları ciddi anlamda hasar görmüştü. Bu yaz da geçtiğimiz günlerde benzer bir durum beklendi. Ancak bu sefer yetkili mercilerin erken uyarıları sayesinde insanlar kendilerince tedbirlerini alabildiler. Bunlardan en güzeli ise ellerindeki kilim, battaniye, mukavva gibi şeylerle araçların üstünü örtmekti 🙂 Bu eğlenceli görüntüleri fırsat bilen markalar da güzel içerikler üretmekten geri kalmadılar.

1. IKEA

Doludan battaniye ve kilimlerle araçlarını korumaya çalışanlara yönelik IKEA, aşağıdaki görseli sosyal medya hesaplarında paylaşarak her durum ve şartta göze hoş gelmemizin önemine dikkat çekti:

2. VESTEL

Vestel ise sattığı üründen nasıl olabildiğince verim alabilirsinizin tüyolarını verecek cinsten bir paylaşım ile mukavva ambalajın gücünü aşağıdaki paylaşımıyla gösterdi:

3. MAPFRE SİGORTA

Diğer iki örnekteki markalar, asıl işleri araç korumak olmamasına rağmen toplumun aksiyonlarını gözlemleyerek güzel iletişim örnekleri sundular. Peki ya asıl işi gerçekten araçları korumak üzerine olanlar bu furyada nasıl bir iletişim sergilemeli örneğini ise Mapfre Sigorta’dan alıyoruz. Sigorta şirketi, sigortalı olmanın önemini aşağıdaki paylaşımıyla gözler önüne serdi:

KOÇTAŞ – 2018 DÜNYA KUPASI

14 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın ev sahipliğinde futbolun en büyük organizasyonunun 21.düzenlendi ve Fransa tarihinde 2.kez mutlu sona ulaştı. Tüm Dünya’nın gözlerinin üstünde olduğu bu turnuvada markalar da turnuva boyunca maçlara ve olaylara göre çeşitli pazarlama örnekleri sundular. Bunlardan en ilgi çekenlerinden birisi de Koçtaş’ın yapmış olduğu “Vida” paylaşımı. Beşiktaş’ın Hırvat stoperi Domagoj Vida, Hırvatistan Milli Takımıyla çok iyi bir turnuva geçirdi. Bununla birlikte sosyal medyada özellikle Beşiktaşlı taraftarlarca Vida’nın değerinin yükselmesiyle ilgili günbegün çeşitli espriler yapılıyordu. Koçtaş da bir kelime oyunuyla aşağıdaki paylaşımı yaparak bu eğlenceli gündeme katkısını sağlamış oldu:

THY – INSTAGRAM

Geçtiğimiz günlerde Instagram, hikayelere “hepsini gördün” şeklinde bir özellik getirdi. Kullanıcılar paylaşılan tüm hikayeleri görüntülediğinde “hepsini gördün” şeklinde bir bildirim almaya başladı. Mecranın kendine has doğası ve mevsimin yaz olması sebebiyle de tatil içerikli paylaşımlar gündemi oldukça meşgul ediyor. Bu iki durumu çok iyi bir şekilde harmanlayan THY, aşağıdaki paylaşımıyla klasik sloganlarından birisi olan keşfetme duygusunu bir kez daha insanlara hatırlatıyor:

 

Yaklaşık bu son 1 aylık dönemde farklı gündemlerden farklı örnekleri derleyerek seriyi devam ettirmek adına 2.adımı atmış bulunuyorum. Başka gündemlerde başka dijital pazarlama örnekleriyle görüşmek üzere 🙂

%d blogcu bunu beğendi: