Toplum

Nöropazarlama (Neuromarketing) Nedir ?

Dijital Dönüşüm ve Nöropazarlama

Yazıma bir soruyla başlamak istiyorum. Daha önce nöropazarlama kavramını duymuş muydunuz ? Eğer duymadıysanız ya da duyup da ne olduğundan emin değildiyseniz birazdan yapacağım tanımın ardından gündelik hayatlarınızda bu kavramla sık sık karşılaşıyor olduğunuzu göreceksiniz.

Yapılan araştırmalara göre şirketler, pazarlama aktiviteleri için her yıl 400 milyar dolardan fazla bütçe harcamakta. Durum böyle olunca hangi duygusal süreçlerin potansiyel müşterileri satın alma kararına yönelttiğini belirleyebilme yetkinliği; özellikle kampanyalar, reklamlar, ürün tasarımları, fiyatlama, mağaza tasarımları ve tüketici deneyimi alanlarında pazarlamaya harcanan çabanın karşılığının anlaşılabilmesini, ayrılan bütçenin verimli kullanılabilmesini sağlıyor. İşte tam da bu noktada “nöropazarlama” kavramı pazarlamacıların dünyasına dahil oluyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki nöropazarlama (neuromarketing), hızla yayılmakta ve neredeyse tüm büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu yaygınlaşmanın sebebi de nöropazarlama uygulamalarının firmaların gerek müşteri kazanma potansiyelini arttırmakta gerekse ekonomik anlamda verimliliklerini arttırmada oldukça etkili olmalarıdır.

Nöropazarlama, tüketiciyi satın almaya iten sebepleri anlama konusuna odaklanan bir pazarlama stratejisidir. Nöropazarlamanın ardındaki teknik ise insan beyninin pazarlama uyaranlarına verdiği cevaplardır. Yapılan araştırmalar nöropazarlama yöntemlerinin pazarlama dünyasındaki yaygın kullanımlarını ve etkilerini daha iyi anlamamızı sağlıyor. Haydi öyleyse, markaların nöropazarlama stratejilerini nasıl kullandıklarını birkaç örnekle inceleyelim.

Markalar nöropazarlamayı nasıl kullanır ?

Yazının başında da değindiğimiz üzere aslında nöropazarlama stratejileri günlük hayatımızda karşımıza çıkmakta. Bunun en iyi örneği fiyat stratejisi. Tüketicileri cezbetmek için bir ürüne 40 TL yerine 39.99 TL fiyat etiketi konması bilinç altında ürünün 30 küsür TL fiyatı olduğu izlenimi yaratmakta. Ayrıca nöropazarlamacılara göre yuvarlak sayılar duygusal karar vermeyi, karmaşık sayılar ise mantıksal düşünmeyi etkiliyor. Bunun nedeni karmaşık sayıların beynin aktivitesini zorlaması. Yani beynimiz karmaşık fiyatlara sahip ürünleri daha mantıklı bir karar olarak görebiliyor.

Şirketler güvenlik kavramı üzerine yoğunlaşırken müşterilerin aradığı güvenlik değil hız ve verim olabilir. İnternet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi olan PayPal, yaptığı bir araştırmada “kullanım kolaylığı” sözünün beyni faaliyete geçirmekte “güvenlik” kelimesinden daha etkili olduğunu ortaya çıkarmış.

Başlıklar, tüketicilerin dikkatini çeken ve ilk olarak gözlerine çarpan unsurlardan biridir. Nöropazarlamada “Hippocampal Headlines” olarak adlandırılan teknik ile University College London’daki araştırmacılar, tanıdık bir cümle biraz değiştiğinde, hipokampüsümüzün aktif hale geldiğini ve dikkatimizi çektiğini gözlemlemişlerdir. Bu bölüm beynimizin tahmin ve kıyas yaparken kullandığı kısmıdır. Yani pazarlama unsurlarıyla karşılaşan beynimiz sürekli olarak bir şeyleri tahmin ediyor ve karşılaştırıyor. Eğer başlıklarınızı, sloganlarınızı müşterilerinizin dikkatini cezbedecek hale getirebilirseniz etkileri çok daha sansasyonel olacaktır.

Nöropazarlama kavramıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Doç. Dr. Şadi Evren Şeker hocam ile birlikte yazdığımız “Nöropazarlama ve Yönetim Bilişim Sistemleri” başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz. http://ybsansiklopedi.com/wp-content/uploads/2017/07/noropazarlama_ve_ybs.pdf

Keyifli okumalar dilerim 🙂

 

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: