Toplum

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation, RPA) bir yazılımdır. Kısaltma olarak genellikle RPA kullanılır. Bazen “Robotics”, “Robotik” gibi kısaltmalarda görülür ancak bu halini fiziksel robotlarla karıştırmamak gerekir. Türkçe kısaltması ise RSO’dur.

RSO araçları, bir kullanıcı tarafından kullanılan “manuel” yolları, kullanıcı arayüzü (UI) etkileşimi veya tanımlayıcı teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanarak taklit etmek üzere tasarlanmıştır. Bir RSO aracı, “robot” yazılımının bir sürecini bilgisayar yolları ve çeşitli veri havuzları aracılığıyla takip etmek için haritalayarak çalışır, Böylece RSO tanımlı, tekrarlanan ve denetlenen süreçlerde veri işleme, işlem yapma, yanıt tetikleme ve diğer dijital sistemlerle iletişim kurma gibi görevleri yaparak bir insanın yerine geçer.

Robotlar, yazılım sistemleri üzerinde aynı bir insan gibi fare ve klavye hareketlerini arayüzlerde yapar. Her robotun bir kullanıcı adı, şifresi, mail adresi vardır, bir robotu bir personel sicil numarası gibi düşünebilirsiniz. Personel için dijital ortamlarda oluşturduğunuz her kullanıcı tanımını robot için de yapmanız gerekir.

Bir örnek vermek gerekirse, robot kendisine tanımlanan sürede bilgisayarını açar, eğer tanımlamanız 7/24 çalışma ise robot 7 gün 24 saat bilgisayarını açık tutar, sisteme bağlanır, sistemdeki bir bilgiyi alıp başka bir sisteme girişini yapar, “gönder” “kaydet” gibi butonlara basarak işlemi sonlandırır. MS Excelde hesaplama yapar, exceldeki verileri alıp sisteme girebilir, kendisine gelen E-posta ekini açar buradaki bilgileri sisteme girmek gibi dijital içeriği olan tanımlanmış işleri büyük bir dikkat 🙂 ve hatasız bir şekilde gerçekleştirebilir.

Hangi Süreçleri RSO’ ya Almak Anlamlıdır? 

  1. Dijital Ortamlarda başlayan ve biten işler
  2. Yoğun Veri İçeren
  3. Çok Tekrarlı
  4. Kural Bazlı
  5. Birden çok sistem üzerinde olan
  6. Sistemler arası entegrasyon yapılamayan ya da entegrasyon maliyeti yüksek olan
  7. İnsan hatasının çok olduğu
  8. Mesai saatleri dışında yapılabilecek
  9. Kısıtlı bir zaman zarfında bitmesi gereken

 

Robotik Süreç Otomasyonu – Sürdürülebilir Sanal İşgücü İçin Adımlar

One thought on “Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: