Toplum

Sosyal Medyanın Faydaları

Sosyal medya hayatımızda neleri değiştirdi? Neleri mümkün kıldı?

“Instagram’dan yeni bir mekan keşfettim! Hafta sonu gidelim mi?”

Instagram, Mekanist, Foursquare, Facebook gibi pek çok sosyal medya platformu insanların yeni yeni yerler öğrenip ziyaret etmelerini, yani madalyonun öteki yüzünden bakarsak da bu mekanların keşfedilip kilometrelerce öteden pek çok insanı kendilerine çekebilmelerini sağlıyor. Artık o en işlek caddelerdeki, Caddebostan veya Taksim’deki mekanların değil, Instagram üzerinden kitlesini bulmuş, müşterisini böyle böyle çeken minik ama işinde iyi, sosyal medya kullanımında etkin ‘instamekan’ların devri. Yani fiziksel olarak görünür olan değil, dijital olarak görünür olan kazanıyor diyebiliriz.

“…’nın son attığı postu gördün mü? Ben de tatile oraya gitmek istiyorum, ne güzel yerdi.”

Takipçiler artık ünlülere daha yakın hissediyorlar. Çünkü her gün onların nerede ne yaptıklarını görüyor, onlarla birlikte yaşıyor hissediyorlar. Dertleriyle dertlenip “Sen böylelerine bakıp canını sıkma.” diye mesajlar bile gönderiyorlar. Ünlüler de takipçileriyle daha yakın bir iletişim kurabiliyorlar, direkt mesaj ve yorumlara da belli ölçüde cevap verebiliyorlar. Sahneden seyirciyle konuşmaktan çok öte bir iletişim değil mi bu? Önceden bir cümle konuşabilmek için karşılaşmak, “Fotoğraf çektirebilir miyizzz?” diye atlamak gerekirdi. Ayrıca ünlü sayısı da arttı, sadece oyuncular ve şarkıcılar değil 17 yaşında lise hayatı yaşayan gençler de ünlü olmaya ve markalarla işbirlikleri yaparak takipçilerini yönlendirebilmeye başladı. Bu yeni dünyada “ünlü” yüzdesi ne kadar artmıştır acaba?

“Instagram’da bir hesap gördüm, ihtiyacı olan aileleri bulup yardım gönderiyor, her şeyi de fotoğraflayıp paylaştığı için yardımımın doğru ellere ulaştığından emin olabiliyorum, iyi ki var!”

Sosyal medya üzerinden sosyal sorumluluk yönündeki kampanyaların bilinirliğini arttırmak çok kolay. Belki o kadar da kolay değil ama, sosyal medya yokken böyle işler yapabilmek nasıldı diye düşünüp bununla kıyaslayınca çok kolay. Geniş kitlelere ulaşmanın en basit yolu. Çok zaman ve çaba da gerektirmiyor, evinizde oturup telefonunuzdan insanları örgütleyip büyük iyiliklere sebep olabiliyorsunuz. Ne güzel fikir ama!

“Instastory’de çıkardıkları reklamda gördüm, indirim varmış, makyaj çantası da hediye ediyorlarmış, süper şeyler aldım.”

Makyaj olsun, giyim olsun online alışverişin en tercih edilenleri müşterilere kendilerini gösterebilecekleri yeni bir mecra buldu. Artık Instagram’ı sadece marka imajını vurgulayabilecekleri bir kanal olarak değil marketing place olarak da kullanıp müşterilere ilk kancayı burada takıyorlar. Satışların katlanması işten değil!

“Facebook ‘Marketplace’ diye bir şey çıkarmış, eski tabletimi bizim üniversite sayfasından ikinci el satışa sunacakken oraya da koyayım mı diye sordu. 10 dakikada 10 kişi yazdı resmen ya! Bizim okulun sayfasından cevap gelene kadar onlardan biriyle anlaştım bile.”

Letgo gibi appler çıkadursun, Facebook kadar çok kullanıcısı olan bir uygulama dururken satış yapmak için ayrı bir app neden gereksin ki? Facebook da bu noktada ne yapabileceğini fark etmiş ki atılımını gerçekleştirmiş. İnsanları ticari alım satımlar için de bedavaya buluşturuyor. Hizmette sınır yok. Gurur duyduğumuz Türk girişimi Sahibinden de bunu yapıyor mesela ama parayla -ki maşallah topluma faydası eşsiz, herkes çatur çutur satıyor malını ihtiyacı olduğunda. Umarım bu Facebook Marketplace onu da baltalamaz.

“-Bi deprem falan olursa nasıl haberleşiriz ailecek? Hatlar kesilir mi ki?
-Merak etme, bildirimlerine bak yeter, Facebook ‘Ben iyiyim.’diye bildirtiyor zaten.”

Bunu biliyor muydunuz? Acil durumlarda, yaşanan olaya coğrafi olarak yakın bulunan kullanıcılara “Sevdiklerine iyi olduğunu bildir.” tarzında bir bildirim göndererek bu haberleşmede de kendi mecrası üzerinden kayda değer bir fayda sunuyor Facebook. Teşekkür ederiz.

Yani sosyal medya; bize eşsiz fırsatlar sunan, yeni kapılar açan bir platform. Faydalanmasını bilene tabii.

%d blogcu bunu beğendi: