Toplum

Dijital Dünya Dijital Topluluk

Dijital Dönüşüm ve İnsan’ın kurucu kurul üyelerinden birisi sevgili bilim insanımız Sinan Canan. Sinan Hocanın önderliğini yaptığı oluşumlardan biri de Açık Beyinler. Ben de Açık Beyinlerde faal durumdayım. Açık Beyinlerde oluşmaya başlayan ana çalışma gruplarından biri de çocuklar için bilim ve eğitim üzerine.

Yaklaşık bir aydır yürüttüğümüz bu oluşumla ilgili Trello’da çalışma alanımız var. Google’da mail grubumuz var. Whatsapp üzerinden haberleştiğimiz alt çalışma gruplarımız var. Toplantılarımızı da çevrimiçi olarak Hangouts’da gerçekleştiriyoruz.

Az önce biten toplantımızın sonlarına doğru, acaba fiziksel olarak da bir araya gelsek mi diye düşünerek kim nereden katılıyor diye sorayım dedim. Bu arada daha önce bunu sorma ihtiyacı hissetmemiş olmamız da ilginç 🙂 Şöyle bir manzara ortaya çıktı:

Ben ve kızım İstanbul’dan katılıyorduk. Bir arkadaş Madrid’den, bir arkadaş Bakü’den, bir arkadaş Ankara’dan, bir arkadaş Tekirdağ’dan…

Sinan Hocayı sevip takip eden, davetine icabet edenler hayli geniş bir coğrafyaya yayılmış 🙂 Ve bu coğrafyadaki insanlar bu kadar farklı şehirlere yayılmış olarak birlikte bir şeyler planlayıp gerçekleştirmenin yoluna koyulabiliyor. Dijital dünya böyle bir şey. Ve bu dünya geleceğin dünyası değil, şu an hayatlarımızın taaa içinde.

%d blogcu bunu beğendi: