Toplum

Neden bu kitabı yazıyorum?

Yıllar önceydi. Üniversite okuyordum. Ve yanında pek çok şey yapıyordum. Memlekete gitmiştim ve kısa olup olmadığını pek de hatırlamadığım bir tatilin ardından dönecektim. Herkesle kapıda görüşüp el öperken, babam “Oğlum, işine bak.” demişti. Çok ve işimden başka şeylerle ilgilendiğimi düşünüyordu sanırım. Hala çok şeyle ilgileniyorum. Okuduklarım, yazdıklarım, işlerim, görüştüklerim, üniversitelerim, kitaplarım… Pek çok. Ama işime de bakmam lazım. Yayınevimin hedef kitlesini kısıtlı gördüğü için önermediği bir alanda yazmam gerekse de, benim işim temelinde veri, işime bakmalıyım.

Bunun anlamı şu: Başka pek çok alanda yazarken, asıl işim olan ‘veri’ alanında da yazmalıyım. Ama Mustafa Acungil olarak yapmalıyım bunu. Tüm o ilgi alanlarımı katarak, okuduklarımdan, diplomasını aldıklarımdan, ilişkilerimden edindiğim izlenim ve algılarla birlikte yazmalıyım veri üzerine.

Bu sefer üstelik, planlamadan yazacağım. Hani iki tip yazar vardır ya: Birisi her şeyi baştan planlar ve belirlediği kesin hatların içini doldurur. Diğeri ise oturur ve ne çıkacağını kendisi de merak ederek yazadurur. Aslında yoktur tabii böyle iki uç. Ya da varsa bile uçtakiler normal dağılımın iki ucu gibi azınlıktadır. Yazarlar çoğunlukla arada bir yerlerdedirler ama bir tarafa en azından biraz daha yakındırlar. Ben ortaya yakın olmakla birlikte önden planlama yönüne doğru hafif meyilliyim normalde. Yazarken kafamda tüm metnin ana hatlarını kabaca oluştururum. Her bölümü yazarken de o bölümün yapısını kafamda kısaca da olsa kurup öyle yazarım. Bu kitapta planlamadan yazacağım.

Veri, zihnimde çok demlenmiş bir konu. Bu konuda, beynimin dehlizlerinde benim bile farkında olmadığım bağlantılar kurulmuş olduğunu düşünüyorum. O yaratıcı bağlantıları açığa çıkarmak adına, plansız yazacağım bu kitabı.

Babamın söylediğini yapıp işime bakacağım. Ama her insan birbirinden farklı ya; düşünün hiçbirimizin parmak izi bile birbirinin aynı değil, kaldı ki düşünceleri ve ‘beyin izi’ aynı olsun. Ben de farklıyım işte; “Mustafa Acungil” tarzında, Mustafa Acungil’in yapacağı şekilde işime bakacağım. Ve işim olan veri’yi bu tarzda yazacağım.

%d blogcu bunu beğendi: